czwartek, 31 maja 2012

Kultura przekazu i techniki audiowizualne


Zostałem poproszony o umieszczenie informacji dotyczącej nowej specjalizacji na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dlaczego? Ponieważ jestem też częścią tej specjalizacji jako asystent techniczny. Jeśli fascynuje Was fotografia lub film, Kultura przekazu i techniki audiowizualne to coś dla was.


Specjalizacja przeznaczona jest dla studentów studiów I stopnia (rozpoczynających II rok) na Wydziale Humanistycznym, które zainteresowane są pozyskaniem wiedzy z zakresu realizacji informacji i prezentacji audiowizualnej. Osoby chcące poznać i zrozumieć specyfikę współczesnej kultury audiowizualnej, ukształtowanej przez film a w ostatnich latach zdominowanej przez nowoczesne media i technologię cyfrową.

INFORMACJE O SPECJALIZACJI: 

Współczesna kultura audiowizualna w coraz większym stopniu uniwersalna i masowa zorientowana jest przede wszystkim na komunikowanie się. Błyskawiczny rozwój rozmaitych form jej przekazu (telewizji, Internetu) w sposób znaczący i zarazem nieodwracalny zmienia oblicze kultury naszych czasów. Zajęcia teoretyczne z historii środków masowego przekazu, gatunków filmowych i literackich, technik audiowizualnych oraz związków pomiędzy poszczególnymi dziedzinami sztuki gwarantują niezbędną wiedzę do lepszego rozumienia dorobku kulturalnego. Specjalność ta obejmuje zagadnienia kultury audiowizualnej oraz wyjaśnia rolę mediów w komunikacji społecznej. Odbiór i analizę sztuki współczesnej ułatwią zajęcia z podstaw technik fotograficznych, warsztaty audiowizualne, warsztaty fotografii cyfrowej.

PROGRAM NAUCZANIA:
  1. Historia sztuki
  2. Podstawy ochrony własności intelektualnej
  3. Historia i teoria fotografii w zarysie, kierunki, gatunki, najważniejsze postacie
  4. Historia i teoria gatunków filmowych w zarysie
  5. Historia telewizji i gatunki telewizyjne
  6. Kultura audiowizualna, teorie funkcjonowania w cywilizacjach starego i nowego typu
  7. Filozofia – człowiek i świat-kulturowe wymiary egzystencji ludzkiej
  8. Sposoby opisywania świata na przykładzie obrazowania literackiego, obrazów fotograficznych, obrazu filmowego, obrazu dźwiękowego
  9. Podstawy fotografii cyfrowej
  10. Warsztaty fotografii cyfrowej
  11. Podstawy zapisu dźwięku
  12. Podstawy wideozapisu
  13. Warsztaty audiowizualne
Wymiar godzinowy zajęć wynosi łącznie 450 h- 4 semestry, w tym:

- wykłady 135 h,
- ćwiczenia 285 h,
- praktyki 30 h.

PERSPEKTYWY ZAWODOWE:

Absolwent specjalizacji będzie znał i rozumiał specyfikę współczesnej kultury audiowizualnej, ukształtowanej przez film a w ostatnich latach zdominowanej przez nowoczesne media i technologię cyfrową. Będzie świadomy znaczenia nowych mediów, ich wpływu na rzeczywistość społeczną, potrafił tę wiedzę wykorzystać w rozważaniach analitycznych i działaniu praktycznym.

Specjalizacja przygotowuje pracowników:
  • mediów
  • agencji promocji i reklamy
  • organizacji i instytucji kulturalnych (muzea, kina, teatry)
  • instytucji i przedsiębiorstw jako rzecznik prasowy lub osoba odpowiedzialna za public relations
  • ośrodków dydaktycznych, placówek oświatowych.

DLA NAJLEPSZYCH PŁATNE STAŻE KRAJOWE I ZAGRANICZNE!


Więcej informacji:

dlarynkupracy.umcs.pl/techniki-audiowizualne
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz